Spravedlivá kalkulačka výživného
(příručka pro rodiče, soudce a sociální pracovnice)
Jak na spravedlivé výživné?
Praktický příklad
Dohoda rodičů o výchově a výživném
Tok financí od rodičů k dětem
Kalkulačka alimentů nejen pro střídavou péči
Vážení rodiče, soudci, soudkyně a sociální pracovnice, základem úspěšného řešení konfliktů, kde jablkem sváru jsou nezletilé děti, je dohoda rodičů. Úkolem státu je motivovat rodiče k zodpovědnému přístupu, poskytnout jim odbornou pomoc při hledání vyvážených pravidel, ale také identifikovat neukázněného rodiče, který dohodu maří a z moci úřední ho postihnout. Jedině tak může být zajištěno časově stále výchovné prostředí bez vzájemných nevraživostí, které dopadají na samotné děti. Pamatujme, že dohoda rodičů není něčím právem, ale rodičovskou povinností.
Cílem našeho projektu je usnadnit rodičům nalezení rovnováhy budoucího uspořádání. Pro zodpovědné stanovení konkrétní výše výživného je nejprve zapotřebí určit formu výchovy, tzv. výchovný poměr. Pro střídavou péči použijeme 50:50. Uspořádání 80:20 (styk 1x 14dní + prázdniny na půl), popř. 75:25 (navíc přespání v průběhu týdne) je zvykem nazývat výlučnou péčí preferovaného rodiče. Kalkulačku je možné použít na teoreticky libovolný výchovný model. Základní pravidlo zní: „Vyživovací povinnost náleží oběma rodičům, bez ohledu na způsob výchovy.“
Kalkulačka se skládá ze dvou částí. První názorně vykresluje princip výživného. Po zadání několika málo údajů získáme vyživovací příspěvky od obou rodičů na pomyslnou společnou hromádku. Tyto tzv. rodičovské náklady by měly být přiměřené vzhledem k možnostem rodičů (výši disponibilních příjmů) a zároveň zohledňující reálné potřeby dětí, nejlépe jako n-násobek životního minima. Kolik by mělo činit ono n, je jistě otázkou do diskuse. Ideálně by celkové výdaje na děti měly představovat běžné výdaje společné většině dětí bez rozdílu. Podílení se na životní úrovni rodičů nad touto částkou ponechat na svobodné vůli rodiče. Neboť i výuka finanční gramotnosti je nezadatelným právem rodiče a nikoliv státní moci! Vyšší částky děti nepotřebují, deformují výchovu i vztah k hodnotám. Touží po nich však nezodpovědní rodiče, kteří si z rozvodu udělali výnosný byznys na úkor druhého rodiče i dětí a sami sebe pak pokrytecky nazývají samoživitelkami.
Principem spravedlivého výživného je odebírání financí ze společné hromádky v závislosti na době, kterou rodič o dítě osobně pečuje. To lze realizovat dvěma způsoby. Buď pověříme třetí nezávislou osobu (správce, instituci), která bude rodičům peníze zasílat v pravidelných splátkách (svislé šipky uprostřed obrázku), anebo využijeme vzájemného přeposílání částek mezi rodiči (spodní vodorovné šipky). Efekt bude stejný, každý z rodičů bude mít na měsíc k dispozici částku úměrnou době, po kterou o dítě osobně pečuje.
Pro výchovný poměr 80:20, popř. 75:25 je vhodné zavést tzv. společné výdaje. Jedná se o náklady, které má s dítětem jen jeden rodič a jejich spotřebu si dítě nese s sebou (ošacení, školní potřeby, lékař). V takovém případě upřednostněný rodič nepošle druhému rodiči nic. Ušetřenou částku se zavazuje investovat do dítěte. Nemůže se tedy stát, že dítě u nepreferovaného rodiče nebude mít třeba přezůvky. Výpočet spolehlivě funguje také pro střídavou péči, kde každý z rodičů využije právě ½ společné hromádky.
Druhá část se detailně zabývá tvorbou dohody o výchově a výživném pro děti určitého věku formou přehledné tabulky. Jaká část vyživovacích příspěvků rodičů je ta správná? Při hledání spravedlivého výživného vycházíme ze znalosti rodičů o reálných potřebách dětí a tím ze skutečných výdajů, nikoliv z vyumělkovaných částek závislých pouze na příjmech rodičů. Principem spravedlivého výživného není stanovit rodiči co nejvyšší alimenty, ale uspokojit zájem dítěte. Limit výdajů je omezen na 5ti násobek životního minima (ono záhadné n z předešlého odstavce).
Tabulka obsahuje údaje o nákladech na dopravu a daňové zvýhodnění na děti. Ať je výchovný poměr jakýkoliv, žádný rodič nemůže být zbaven povinnosti podílet se na nákladech spojených se změnou prostředí (výchovy, styku). Rodiče tyto náklady způsobili, proto je rodiče musí hradit, společně a nerozdílně. Daňové zvýhodnění dnes může uplatnit pouze jeden rodič. Dle zákona ten, se kterým dítě žije ve společně hospodařící domácnosti. Takové ustanovení nezohledňuje potřeby dětí ani rodičů a ani realitu okolního světa. Je třeba změnit zákon a slevu na dani přiznat každému rodiči, který vykazuje příjem, jak je tomu v okolních zemích (Německo, Francie, Nizozemí). Do té doby zvýšit částku výživného rodiči, který slevu uplatňuje (pošle ½ částky od státu druhému rodiči formou alimentů).
Věříme, že nástroj bude přínosem rodičům i soudcům při rozhodování o spravedlivé výši výživného s důrazem na rovnost rodičů a zejména s ohledem na tak často omílaný zájem dítěte. A také, že prolomíme nelogickou praxi, kdy výživné je násilně určeno pouze jednomu rodiči a navíc odděleně od výchovy a styku. Pamatujme, že alimenty splatné k rukám rodiče bez znalosti výchovného modelu spravedlivě stanovit NELZE!
Výpočet výchovného poměru: Kalkulačka výchovy a styku.
Bilance finanční situace rodičů způsobená rozhodnutím soudu s návrhem spravedlivého řešení: Životní úroveň rodičů a dětí po rozvodu / rozchodu.
Jak vyplnit obrázek = jak chápat výživné
Obrázek demonstruje tok financí od rodičů k dětem. Vstupem jsou vyživovací příspěvky rodičů zadané buď v konkrétní výši, nebo poměrem z příjmů. Výstupem je konkrétní částka, kterou mají rodiče k dispozici na svoji část výchovy. Jakou konkrétní částku by měli rodiče investovat do dětí, jaké je spravedlivé výživné, řeší záložka Dohoda o výchově a výživě.
- V obrázku vyplňte čisté měsíční příjmy matky a otce.
- Na druhém řádku zadejte buď:
- absolutní výši rodičovských výdajů (příspěvků), např. stanovenou rozhodnutím soudu o výživném,
- procentuální poměr z měsíčních příjmů rodiče.
Oba rodiče vychovávají a oba rodiče vyživují, proto jejich příspěvky na výživu dítěte nemohou být nulové. Po vyplnění vyživovací povinnosti jednoho rodiče se nás kalkulačka zeptá, zdali chceme použít stejný poměr měsíčních příjmů také u druhého rodiče. Pro zachování rovnosti rodičů a pro eliminaci zaokrouhlovacích chyb je vhodné zvolit OK, v opačném případě Zrušit.
- Na třetím řádku zadejte poměrnou dobu, kterou tráví dítě, nebo děti, v přítomnosti daného rodiče. Pokud nevíte, spočtěte si výchovný poměr na Kalkulačce výchovy a styku.
- Nakonec je možné zaškrtnout políčko zohledňující společné výdaje dětí, které hradí jen jeden z rodičů. Volba se uplatní jen u výchovného poměru 75:25 a vyšším.
- Po zadání všech hodnot a kliknutí na tlačítko Start se provede výpočet. Z obrázku zjistíme:
- příspěvek matky a otce na výživu dětí - dohodu nebo soudem stanovená vyživovací povinnost,
- celkovou sumu určenou dětem - společná hromádka,
- finance, se kterými mohou rodiče disponovat a které mají děti u rodičů ke spotřebě – vzhledem k době, kterou rodiče o děti osobně pečují,
- výši vzájemných a vymahatelných vyživovacích povinností splatných k rukám druhého rodiče (alimenty).
Peníze musí být vždy tam, kde je dítě, nikoliv něčí ruky, proto přeposílané částky mezi rodiči (soudně vymahatelné alimenty) nulové být mohou.
- Údaje se automaticky překopírují do záložky Dohoda o výchově a výživě.
Jak vyplnit tabulku = jak vypočítat spravedlivé výživné
Při návrhu konkrétní výše vyživovacích příspěvků rodičů postupujeme obráceně oproti obrázku. Neznáme částku, jakou by měli rodiče přispívat na výživu děti. Víme jen, že by měla být spravedlivá pro oba rodiče a měla by pokrýt běžné potřeby dětí. Stanovíme ji na základě skutečných výdajů na děti. Vzniklé rodičovské příspěvky se pro zvolený výchovný poměr spravedlivě rozdělí mezi oba rodiče, stejně jako v obrázku výše.
- Zadejte nebo upravte čisté měsíční příjmy rodičů a přímé výdaje na děti u každého rodiče pro realizované výchovné uspořádání (bez posílaných alimentů). Jinými slovy, kolik stojí běžný pobyt dítěte u rodiče? Běžný, znamená bez nadstandardů, které dítě nemusí ke zdárnému vývoji mít. Zvažte možnost společných výdajů preferovaného rodiče pro výchovu 75:25 nebo vyšší. Pro plně vypovídající výsledek je třeba doplnit náklady na dopravu a počet dětí za účelem započítání slevy na dani.
- Po zadání hodnot klikněte na tlačítko Výpočet. Z tabulky zjistíme tři hlavní části:
- Dohoda o výživném – obsahuje finanční přehled rodičů (celkové potřeby dětí, jak se o ně rodiče dělí, procentuální poměr příspěvků z příjmu rodiče = ukazatel rovného přístupu, náklady na dopravu, daňovou úlevu).
- Výživné k rukám druhého rodiče – přeposílané příspěvky mezi rodiči (alimenty) – příspěvek druhému rodiči na jeho část výchovy.
- Dohoda o výchově – finance z pohledu dětí pro dohodnuté výchovné uspořádání (ke spotřebě u rodiče, životní úroveň u každého rodiče s respektováním příspěvku státu formou slevy na dani).
- Pro vizualizaci toku financí během kalendářního měsíce použijte tlačítko Ukaž obrázek.
Všechny části mají stejnou důležitost a jsou platné pro zvolený výchovný poměr. Vypočtené finance jsou spodní hranicí. Nikdo rodičům nebrání investovat do dětí více. To už je ale na svobodné vůli každého z nich. Kalkulačka splnila svůj účel tím, že děti nebudou strádat.
Hodnoty jsou zaokrouhlovány na celé koruny. Zaokrouhlovací chyba není korigována. Chyba zobrazení nepřesahuje ±1 Kč.
Příklad střídavky - obrázek
Jako příklad použijeme střídavou výchovu z článku Výživné náleží dětem, nikoliv rodičům! (příklad č. 2).
Postupně zadáme:
Čistý měsíční příjem matky 15 000 Kč
Čistý měsíční příjem otce 30 000 Kč
Rodičovský příspěvek matky (výživné) 2 500 Kč (1/6 příjmů)
Rodičovský příspěvek otce (výživné) 5 000 Kč (1/6 příjmů)
Čas trávený s matkou 50 %
Čas trávený s otcem 50 %
Po kliknutí na tlačítko Start zjistíme, že:
- matka přispívá na výživu dětí částkou 2 500 Kč,
- otec přispívá na výživu dětí částkou 5 000 Kč,
- celková suma pro děti v průběhu kalendářního měsíce 7 500 Kč,
- matka má pro děti k dispozici 3 875 Kč,
- otec má pro děti k dispozici 3 875 Kč,
- soudně vymahatelná vyživovací povinnost matky k rukám otce 1 250 Kč,
- soudně vymahatelná vyživovací povinnost otce k rukám matky 2 500 Kč.
Vysvětlivky:
$ | společná hromádka – běžné výdaje dítěte, příspěvky od obou rodičů na výživu dítěte |
↗↖ | šipky směřující ke společné hromádce – rodičovské příspěvky na výživu dětí, výživné, rodičovské náklady (výdaje) |
↓↓ | svislé šipky od společné hromádky k rodičům – přímé rodičovské výdaje pro zvolený výchovný poměr, spotřeba dětí u rodičů, životní úroveň dětí |
→← | vodorovné šipky mezi rodiči – příspěvek na výchovu u druhého rodiče, přeposílané částky výživného, soudně vymahatelné alimenty |